reklama

História Slovenského dvojkríža.

Je napísané, že pravda ťa oslobodí! Neznalosť pravdy je semeniskom všetkého zlého, lebo človek vecí neznalý všetko prispôsobuje svojím osobným názorom či dojmom, väčšinou na úkor iného. Nie jeden národ na svete sa vyhlásil a aj naďalej vyhlasuje za Bohom vyvolený národ, bez toho aby o tom Boh niečo vedel. A tak miesto vyznávania jedného spoločného Boha, národné náboženstvá rozdeľujú samých veriacich a to nenávisťou presahujúcou nenávisť veriaceho k neznajbohovi.

Písmo: A- | A+

aaaaaaa    

História Slovenského dvojkríža.

Je napísané, že pravda ťa oslobodí!

Neznalosť pravdy je semeniskom všetkého zlého, lebo človek vecí neznalý všetko prispôsobuje svojím osobným názorom či dojmom, väčšinou na úkor iného. Nie jeden národ na svete sa vyhlásil a aj naďalej vyhlasuje za Bohom vyvolený národ, bez toho aby o tom Boh niečo vedel. A tak miesto vyznávania jedného spoločného Boha, národné náboženstvá rozdeľujú samých veriacich a to nenávisťou presahujúcou nenávisť veriaceho k neznajbohovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z osobných dojmov určitých ľudí na Slovensku je ich tvrdenie, že dvojkríž je výsostným majetkom, či symbolom tisícročnej štátnosti  Slovákov a že ten dvojkríž dokazuje, akože ináč, že národ Slovenský je Bohom vyvolený a preto zákonite patrí k najstarším národom na svete.

Tým, ale aj iným dovoľujem si predostrieť kyticu dejinných argumentov spojených s vznikom dvojkríža v dejinách ľudstva. Po prečítaní si týchto argumentov nech si ctený čitateľ urobí na históriu vzniku dvojkríža a jeho „privatizérov“, svoj osobný úsudok.

 

Prvé zmienky o používaní dvojkríža v dejinách Slovenského národa nachádzame už v čase rozkvetu Veľkej Moravy , ktorú môžeme (ale nemusíme) nazvať aj Veľkým Slovenskom.   Slovenské knieža Pribina stavia kostol v Nitre pod svojou vlajkou so slovenským znakom.V pozadí sa vytyčuje do okolia honosný hrad. Jeden z jeho bojovníkov drží v ruke štít na ktorom je dvojkríž.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V 9. storočí boli sme prvé etnikum, teda naši predkovia, ktorí používali na štítoch svoj znak, svoj reprezentačný symbol.

Zbytok civilizovaného sveta pristúpil k tomu až v 13. storočí.

(V poslednej štvrtine 9. storočia na území dnešného Slovenska žilo okolo 120 000 obyvateľov s trvalým pobytom, na celom území Veľkého Slovenska - Veľkej Moravy , žilo okolo 320 000 ľudí.)  

     Ikona sv. Rastislava v Prešove
Knieža má v rukách kríž ako mučeník a je opásaný mečom ako vladár. s napísané,    aaa Prvý, Uhorský, i Slovenský kráľ, sv. Štefan z rodu Arpádovcov.

Korunovácia sv. Štefana. Je napísané, Obsah kréda sv. Štefana. Z tvojej vôle a s tvojou pomocou pane, ale ja sám svojimi rukami. Je napísané,  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Podrobne o korune sv. Štefana.

 

 Rakúsko - Uhorská hymna: 

 Po zániku Veľkej Moravy a teda aj veľkého Slovenska, zanikla aj Slovenská štátnosť, ale nezanikol Slovenský štátny symbol a to dvojkríž, lebo on bol aj v štátnom znaku Veľkého Uhorska, ba čo viac, aj v rukách prvého Uhorského, i Slovenského kráľa sv. Štefana, šíriteľa kresťanskéj viery, ohňom a mečom.    Profesor Tomáš Garrigue Masaryk, prvý prezident Československej republiky.   HymanHHHH   Hymna Československej republiky:   aaaaaaaaaa nHHHH Slovenský národ po tisíc ročnom útlaku stáva sa roku 1918 štátotvorným národom v Československej republike (ČSR), ktorá vo svojom štátnom znaku má aj Slovenský dvojkríž.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na otázku, prečo ten lev reve, Český historik prof. Papánek odpovedá nasledovne:

Keby tebe niekto rozrezal chvost na dve časti, aj ty by si reval. aaaaa    

 Dr. Jozef Tiso, prvý Slovenský prezident.

V roku 1939 -1945 vzniká samostatný Slovenský   štát so štátnym znakom, v ktorom dominuje dvojkríž.

 Hymna Slovenského štátu:

        

Antonín Novotný, prvý prezident

 Československej Socialistickej Republiky (ČSSR).

Po vzniku Československej Socialistickej Republiky (1960 - 1989) sa zo štátneho znaku vytratil dvojkríž, ako aj trojvršie a nahradili ho štyri plamene partizánskej vatry s Kráľovou hoľou, či Stalinovým štítom (dnes Gerlachom).

 Narezaný chvost revúceho leva ostal nedotknutý, podobne ako hymna Československej republiky.

 V ČSSR súčasťou štátnej hymny bola aj hymna SSSR:  

Hymna proletariátu celého sveta, pôvodná hymna SSSR:   aaa

Otázkou ostáva, prečo Socialistickému Československu zavadzal v štátnom znaku dvojkríž.

Jedna z možných odpovedí je nasledovná:

Slovenský dvojkríž je v skutočnosti zobrazením (ikonou) biblického textu, ktorý má obrazne zdieľať prostému, pospolitému ľudu, že nad všetkým na svete panuje jeden Boh , a pod ním v hierarchii moci je jeho jednorodený syn Ježiš , ktorý umrel na kríži snímajúc hriechy sveta. 

To trojvršie malo znázorniť že kresťanská viera stojí na moci trojjediného Boha a to Boha otca, Boha syna a Boha ducha svätého.

 Tento biblický (ikonostastický) obraz, na územie Veľkej Moravy doniesli Solúnski (Tesalonikckí) vierozvestcovia Cyril a Metód.

Na znak prijatia kresťanstva východného, Byzantského obradu, Veľká Morava , čiže Veľké Slovensko, dalo si ten biblický obraz do svojho štátneho znaku.

Socialistické Československo, ktorého ideológiou bol Vedecký komunizmus, dialektický a historický materializmus, čiže relativizmus, (beztiredna rovnostárska spoločnosť) veľmi dobre poznalo všeobecne uznávaný odkaz dvojkríža na trojvrší a tak ho zo štátneho znaku budúcej ateistickéj, relativistickéj, socialistickej republiky účelovo odstránilo.

Slovenský dvojkríž na trojvrší, bol nahradený štyrmi plameňmi partizánskej vatry na jedinej a to, asi na Kráľovej holi.      

JUDr. Michal Kováč, prvý prezident demokratickej Slovenskej republiky.

V roku 1993 vzniká demokratická Slovenská republika so štátnymi znakmi v ktorých dominuje dvojkríž.

 Zástava Slovenskej demokratickej republiky s dvojkrížom. Hymna Slovenskej republiky: aaaaaa    

 Spoločné nažívanie Maďarov a Slovákov prezentuje aj nasledovná ľudová pieseň.        

 Aj po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únii a zavedení spoločnej Európskej meny, štátny znak s dvojkrížom nezanikol, ale dostal sa aj na lícnu (či rubnú) stranu slovenských euro mincí, hlásajúc tým svetu, že Slovenská demokratická republika, je nositeľkou Cyrilo - Metodejských, kresťanských tradícii , ktore sú vtavené do dvojrížia nad trojvrším .

 (I keď prax je trošku odlišná.)  

 Hymna Európskej únie:     sssssssssssssssssss   Prehľad kresťanských krížov je aj na adrese: http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=en%7Csk&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_cross

 Aby som túto stránku aj trochu oživil, aby som ju vnoril do súčasného diania, uvádzam aj logo Maďarskej politickej strany, zvanej "Za lepšie Maďarsko", známe pod skratkou Jobbik, ktorá ide do volieb s logom dvojkríža.     Pieseň Franitiška Krištofa Veselého. aaaa sssss  

Alexander JÁRAY

Alexander JÁRAY

Bloger 
  • Počet článkov:  344
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Quod licet JÁRAY - ovi, non licet bovi.„Čo je dovolené JÁRAY - ovi, nie je dovolené volovi.“ Zoznam autorových rubrík:  Kvantová matematikaO zločinoch vedcovKde neplatia zákony fyzikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu